15 marca 2016

Królewski omlet szarpany!

Królewski omlet szarpany z dodatkiem jabłek
Powiem Wam tak... dużym wyzwaniem jest dla mnie zrobienie czegoś na bazie białek, ta ich struktura jest tak wybredna, że przez jedną małą nieuwagę, niewłaściwe wymieszanie, całe danie nie jest podobne do jedzenia. ;)

Z omletami długo się już bratam, aż w końcu wypracowałam własny sposób i chcę się z Wami podzielić kilkoma uwagami, gotowi :)?

1. Najpierw przygotowujemy ciasto, następnie rozgrzewamy olej na patelni, ubijamy białka i dodajemy je do reszty ciasta, a następnie wylewamy na tak rozgrzany olej (wypracowałam to, że właśnie przy takiej temperaturze oleju, omlet najlepiej się smaży). Po wylaniu ciasta, momentalnie zmniejszamy do średniej temperatury.

2. Białka dodajemy naprawdę delikatnie.

3. Omlet smażymy pod przykryciem.

4. Omleta musimy uważnie pilnować, raz na jakiś czas podglądać go od spodu, ale nie za często, żeby dać mu szansę na upieczenie w środku.

5. Omlet przewracamy bardzo cierpliwie, możemy użyć nawet dwóch szpatułek. Wszystkie chwyty dozwolone! Niektórzy po podsmażeniu omleta z jednej strony, zsuwają go na talerz, a następnie przewracają z talerza na patelnie. Ufff mam nadzieje, że napisałam to dość zrozumiale ;).

6. Jeśli do omleta chcecie dodawać owoce, powinny być małe i drobno pokrojone, duża ilość utrudni przewracanie.

7. Jeśli jesteś początkującym w omletach, to rwany omlet jest dla Ciebie idealną opcją do trenowania. Tutaj największy błąd przy przewracaniu zostanie Ci wybaczony, bowiem ten rodzaj omletu dzieli się później na patelni, na mniejsze części.

8. Nie martw się, jeśli omlet Ci nie wyjdzie, każdy musi swoje parę omletów popsuć, żeby w końcu wychodziły mu idealne.

9. Cierpliwość i dużo dyscypliny!

Wskazówka dietetyczna:
Wybierając płatki owsiane uważnie czytajcie opakowanie. Nie chcecie kupować błyskawicznych płatków, bo i owszem, szybko się je robi, ale też szybko się po nich głodnieje ;). Takie płatki są bardziej przetworzone i łatwiejsze do strawienia dla organizmu. To samo się tyczy płatków jaglanych - lepszą alternatywą jest kasza jaglana.


Przepis na 1 porcję:
- 1/4 szklanki mąki pełnoziarnistej
- 1/4 szklanki mleka
- 1 jajko
- odrobina cukru
- 1 małe jabłko (opcjonalnie)

1. Jabłko płuczemy, obieramy ze skórki i kroimy w naprawdę drobną kostkę.

2. W misce łączymy mąkę, mleko, żółtko i cukier. Dodajemy jabłko i dokładnie mieszamy.

3. Ubijamy białko, dodajemy do masy.

4. Ciasto wylewamy na natłuszczoną patelnię, smażymy z dwóch stron. Kiedy omlet będzie już przewrócony i podsmażony z drugiej strony, ciasto dzielimy szpatułką na mniejsze części.

5. Na patelnie dodajemy jeszcze trochę tłuszczu i nasze kawałki staramy się obsmażyć z każdej strony. Omlet gotowy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz