20 lipca 2015

Jaglane serniczki porzeczkowe


Jaglane serniczki z czarną porzeczką
Ludzie różnie reagują na słowa ''kasza jaglana''. Niektórzy widzą w niej uniwersalną bazę kulinarną, traktują jako kuchenny niezbędnik, są po prostu jej zwolennikami. Inni natomiast wykrzywiają jedynie minę. Może to dlatego, że nigdy jej nie jedli i nie mają zamiaru próbować lub się do niej zrazili ze względu na znaczne trudności wynikające z jej przygotowania.

Jest w tym trochę prawdy, ta kasza jest wyjątkowo wymagająca, często podczas gotowania jej zdarzyło się nawet najlepszym rozgotować jaglankę lub po prostu nie wyszła Nam ''na sypko'' tak jak tego oczekiwaliśmy. Moim zdaniem nie należy się zrażać, a wciąż próbować. Choćby ze względu na prozdrowotne właściwości, które wykazuje. Włączenie tego bezglutenowego składnika do naszej diety zredukuje bóle brzucha, które sporadycznie występują po spożywaniu białego chleba. Kasza jaglana ma również właściwości zasadotwórcze, a więc jej regularne pojawianie się na talerzu zapewni naszemu organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Oprócz tego kasza stanowi znaczny magazyn cynku, który wpłynie korzystnie na kondycję naszego włosa czy paznokci (sprawdzone z autopsji).

Jeśli to co napisałam jeszcze cie nie przekonało, daj mi ostatnią szansę i przygotuj serniczki, które na pewno zmienią Twoje zdanie!

Oto kilka moich rad co do gotowania kaszy:
1. Gotuj ją z wodą w stosunku 1:2.
2. Po zagotowaniu trzymaj na niewielkim ogniu jeszcze przez 10 minut, następnie ściągnij z palnika i owiń w koc na kolejne 5-7 minut.
3. Zanim zaczniesz gotować kaszę przepłucz ją dokładnie 2-3 razy aby pozbyć się goryczki.
4. Jeśli masz zamiar przygotować tą kasze na wytrawnie dodaj niewielką ilość oleju lnianego do ugotowanej i wystudzonej już kaszy (straci ona pozostała goryczkę i zyska delikatnego orzechowego posmaku).
5. Nie mieszaj kaszy podczas gotowania!
6. Kupuj kaszę sprawdzonej firmy, nigdy w woreczkach, ponieważ podczas gotowania w woreczkach, do pokarmu dostają się z nich szkodliwe substancje - ta sama zasada tyczy się również ryżu.

Przepis na 2 niepełne kokilki:
- 17g kaszy jaglanej
- 30g sera sernikowego
- 1 jajko
- około 40g czarnej porzeczki
- 3 łyżeczki miodu

1. Kasze ugotować na sypko, wystudzić.

2. Zmiksować z pozostałymi składnikami.

3. Piec w 180˚C z termoobiegiem przez 7 minut, następnie przełączyć pieczenie jedynie na dolną grzałkę i piec kolejne 7 minut.

4. Po upieczeniu wstawić do lodówki lub jeść na ciepło. SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz